Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Ministerstva nenašla zvýšenou hrozbu ze strany Huawei, navzdroy varování NÚKIB

17.06.2019 (www.egov.cz/clanky…, Zdroj:EGov.cz / Články, Autor:Redakce)
Až na jeden případ nebyly čínské technologické firmy Huawei a ZTE v posledním půl roce vyřazena z žádného tendru vypsaného ministerstvy. Problémy měla společnost Huawei tak pouze na ministerstvu financí, respektive na Generálním finančním ředitelství, kde byl zrušen IT tendr na portál MOJE daně právě kvůli Huawei.


Ministerstva přijala řadu preventivních opatření, která mají zvýšit kybernetickou bezpečnost, Huawei však nevyloučily
Ministerstva analýzy rizik již dokončila. Většina z nich podle informací zveřejněných serverem E15 potvrdila, že Huawei ani jiné čínské firmy ze svých tendrů nevyloučila. „V současné době nedošlo k žádnému vyřazení technologií Huawei a ZTE Corporation z připravovaných či probíhajících tendrů ministerstva spravedlnosti," uvedla dle E15 tisková mluvčí rezortu spravedlnosti Maja Dangal.
Například ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci analýzy rizik zjistilo, že v řadě oblastí zařízení firmy Huawei ministerstvo používá. Rizika někde dosáhly střední nebo vysoké úrovně. „Úroveň žádného z identifikovaných rizik ale nedosáhla stupně kritické, nebylo tedy nezbytné činit okamžité kroky,“ uvedla podle E15 mluvčí úřadu Andrea Vašáková s tím, že úřad připravil řadu interních opatření, které se ještě musí schválit.
Řada rezortů Huawei ve svých informačních systémech vůbec nepoužívá, týká se to například ministerstva dopravy nebo pro místní rozvoj.
"Generální finanční ředitelství (GFŘ) včera zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu MOJE daně. Důvodem je maximální úsilí o zajištění správného právního postupu v zadávacím řízení a následné bezpečné spuštění a provoz portálu. GFŘ okamžitě zahájilo práce na přípravě řešení, které neponese rizika soudních průtahů a zároveň zajistí ochranu systému v souladu s pokyny Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).", uvedl informaci server eGov.cz letos v únoru.
Zdroj: E15