Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Na sanace po hornictví míří do dvou regionů téměř miliarda

Praha 9. června (ČTK) - Šest lokalit v severozápadních Čechách a sedm v Moravskoslezském kraji se bude letos čistit od ekologických škod, které způsobila hornická a hutnická činnost. Tyto veřejné zakázky dosáhnou téměř jedné miliardy korun. Spadá do nich například druhá etapa revitalizace centra Orlové-Lutyně nebo revitalizace břehu u vodní nádrže Matylda v Mostě, která vznikla zatopením bývalého lomu.

Vyplývá to z materiálu, o němž bude v pondělí jednat vláda. Navrhuje také, aby se uskutečňovaly projekty na revitalizaci krajiny a jejich počet se ročně snížil.
Ministerstva průmyslu a obchodu (MOP) a financí vytvořila harmonogram, do nějž zahrnula projekty, s nimiž souhlasí i územní rozvoj. MPO má vládu informovat každoročně o čerpání peněz na sanace a rekultivace po někdejší hutnické a hornické činnosti. Pro severozápadní Čechy počítá materiál se zadáním šesti veřejných zakázek zhruba za 335 milionů korun. V Moravskoslezském kraji letos stát zadá sedm veřejných zakázek přibližně za 632 milionů korun.
MPO v materiálu také navrhuje zrušit kategorii prioritních projektů a počet zadávaných zredukovat na deset. Loni ministerstvo financí v meziresortním řízení požadovalo, aby stát dával peníze pouze na revitalizaci regionů, tedy ne na projekty soukromých těžebních společností a státních podniků sanačního charakteru. Podle materiálu s tím nesouhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Karlovarský kraj, Ústecký kraj a Moravskoslezský kraj.
V 90. letech v rámci privatizace převzaly těžební společnosti od státu nejen těžební lokality, ale i rozsáhlá území s ekologickou zátěží. Privatizační smlouvy neobsahovaly povinnost státu se na sanacích podílet. Měly ji firmy. Kvůli tíživé situaci v těžebním sektoru a nutnosti zachovat pracovní místa však stát začal od roku 2002 ekologické škody po hornické činnosti řešit.
Meziresortní komise k řešení ekologických škod v Ústeckém a Karlovarském kraji do loňska doporučila 364 projektů za 15,475 miliardy Kč, u více než dvou set se vyčerpalo již 10,5 miliardy korun. K dofinancování projektů zbývá více než půl miliardy korun. V Moravskoslezském kraji doporučila komise téměř tři sta projektů za 20,8 miliardy korun.
Vyřazeno bylo 13 sanačních a rekultivačních projektů státního podniku DIAMO a OKD za 3,1 miliardy Kč. Dokončit podle materiálu zbývá 80 schválených projektů za 6,8 miliardy. V kladenském regionu komise v letech 2003 až 2018 schválila sedm projektů, které doposud vyčerpaly 1,7 miliardy. Od posledního jednání komise v roce 2006 nebyl doporučen ani jeden projekt.
mrz kš