Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Vyšetřování další kauzy lobbisty Dědice končí, jde o úplatek

Ostrava 11. ledna (ČTK) - Vyšetřování další kauzy spojené s ostravským lobbistou Martinem Dědicem končí. Policie rozhodne do konce ledna, zda navrhne podání obžaloby. Dědice obviňuje z toho, že v souvislosti s nákupem tramvají pro ostravský dopravní podnik dostal úplatek přes dva miliony korun. Slíbeno měl podle policie celkem 12 milionů. Další obvinění jsou stíháni za to, že do nákladů svých firem údajně dávali výdaje spojené s úplatky. V příštím týdnu by se obvinění měli seznámit se spisem. ČTK to řekl dozorující státní zástupce Vít Koupil.


"Vyšetřování končí. Obvinění se v příštím týdnu seznámí se spisem. Do konce ledna policie rozhodne, zda podá návrh na podání obžaloby," řekl Koupil. Dodal, že obvinění souvisí s nákupem tramvají. Údajně Dědic přijal úplatek. Dohodnuta byla částka 12 milionů korun. Obvinění, kteří podle policie uplatňovali v účetnictví jako náklady peníze použité na úplatky, způsobili podle policie škodu na daních v hodnotě 8,5 milionu korun.
Policie se Dědicovou činností zabývá od roku 2014, kdy jej obvinila. V roce 2016 se k soudu dostala první kauza. Podle hlavní obžaloby Dědic manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky pomáhal firmám je získat. Podle státního zástupce získala Dědicova firma na úplatcích okolo 30 milionů korun. Dědic měl údajně velmi úzkou vazbu nejen na ředitele městských společností Dopravní podnik Ostrava a Městská nemocnice Ostrava-Fifejdy, ale i na některé regionální politiky. Dědic již dříve u soudu označil obžalobu za pouhé představy státního zástupce. Trestní řízení považuje za zmanipulované a nezákonné.
Později přibyla druhá obžaloba řešící daňové úniky. Pokud padne obžaloba i v kauze, jejíž vyšetřování nyní končí, bude s největší pravděpodobností s předchozími spojena.
Policie loni v listopadu Dědice obvinila znovu, byl i krátce ve vazbě. Podle obvinění se podílel na legalizaci výnosů z trestné činnosti. Tuto čtvrtou kauzu policisté ještě rozplétají. Točí se kolem Dědicova konta v Lichtenštejnsku. Dědic i toto obvinění odmítá. "Jsem obviněn podruhé ze stejného skutku, kdy u prvního probíhá řízení před soudem," řekl už dřív.
dvc sd