Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Vláda přerušila jednání o nulové sazbě mýtného

Praha 31. října (ČTK) - Vláda dnes přerušila jednání o možnosti zavést nulové sazby na silnicích první třídy, o které se po roce 2019 rozšíří mýtný systém. Vláda chce o materiálu ještě diskutovat s hejtmany, informoval na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). O tom, na kterých úsecích budou moci kamiony jezdit zadarmo, by měly rozhodnout podle materiálu kraje a obce. Mýtný systém se po roce 2019 rozšíří o 900 kilometrů silnic první třídy. V tendru zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll.


"Odložili jsme to na jednání s hejtmany, které bude 9. listopadu. Potřebujeme si to s nimi ještě vydiskutovat," uvedl premiér.
Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) na začátku října ustoupil samosprávám, které od začátku proti záměru rozšířit mýto na silnice první třídy protestovaly. Podle nich by zpoplatnění úseků přesunulo tranzitní kamionovou dopravu na menší krajské silnice a do obcí.
Samosprávy by tak měly pode materiálu dostat možnost vybrat úseky, na kterých bude nulová sazba uplatněna, týká se to však jen nově rozšířených úseků. Na úseky, které jsou zpoplatněny již nyní, se dohoda nevztahuje. Rozhodnutí samospráv bude podle Ťoka stát respektovat.
V tendru na nového provozovatele mýtného systému zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz. Současná mikrovlnná technologie, kterou provozuje dosavadní správce systému Kapsch, bude nahrazena satelitním systémem.
Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Stát na mýtném od roku 2007 vybral celkem 93,4 miliardy korun. Za prvních šest měsíců letošního roku z něj získal 5,4 miliardy korun, což je o 4,85 procenta meziročně více.
sos sip mol mha