Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Hradecký kraj dát na záchranu dotační firmy CEP 7,5 mil. Kč

Hradec Králové 22. října (ČTK) - Královéhradecký kraj dá 7,5 milionu korun na udržení chodu ztrátové krajské společnosti Centrum evropského projektování (CEP). Rozhodli o tom dnes zastupitelé kraje. Původně kraj zamýšlel podporu 12 milionů korun. Firma se zabývá hlavně administrací dotačních projektů a organizací veřejných zakázek. Aktuálně administruje projekty, jejichž celková hodnota je 1,5 až dvě miliardy korun. Jejími klienty jsou obce, města, krajské nemocnice a další subjekty.


Peníze kraj firmě CEP pošle formou navýšení základního kapitálu ze současných čtyř milionů korun na 11,5 milionu korun. Zastupitelé dnes také rozhodli, že CEP dostane peníze až po té, co rada kraje připraví návrh restrukturalizace firmy a úsporných opatření, finanční plán firmy na letošní a příští rok a analýzu stavu jejích zakázek. Původně zamýšlené zvýšení kapitálu o 12 milionů korun souviselo podle radního pro regionálního rozvoj Pavla Hečka (ČSSD) s dřívějším návrhem sloučit CEP s jinou kapitálově silnou společností kraje.
Opoziční zastupitel Martin Hanousek (Strana zelených) v diskusi vyslovil pochybnost, zda kraj společnost poskytující komerční služby vůbec potřebuje. Upozornil na to, že poslání peněz firmě z rozpočtu kraje by mohlo být vnímáno jako nedovolená veřejná podpora.
Firma CEP podle hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) není schopna splácet krajem zaručený kontokorentní úvěr čtyři miliony korun u Komerční banky. Společnost také v uplynulých třech letech skončila ve ztrátách v souhrnu za 3,9 milionu korun. Loni ztráta činila 451.000 korun. Loni měl CEP tržby 7,09 milionu, z nichž 93 procent šlo na mzdy a další osobní náklady 14 zaměstnanců. "Není to příklad vzorného hospodaření firmy. Kraj se s tím musí vypořádat i v souvislosti s tím, že zde jsou závazky vůči obcím," uvedl hejtman.
Na problematické hospodaření společnosti upozornil i auditor ve výroku k účetní závěrce za rok 2017. Poukázal na ztrátové hospodaření a závazek kontokorentního úvěru. "Tyto skutečnosti ukazují na existenci významné (materiální) nejistoty, která může zásadním způsobem zpochybnit schopnost společnosti nepřetržitě trvat," uvedla firma Kreston A&CE Audit.
Firma Centrum evropského projektování vznikla v roce 2007. Na svém webu uvádí, že má za sebou administraci veřejných zakázek v objemu 3,5 miliardy a získané dotace za osm miliard korun.
Zdeněk Rychtera kš