Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Soud potvrdil pokutu 200.000 svazku obcí Jaroměřska,ty nesouhlasí

Brno/Jaroměř 26. ledna (ČTK) - Krajský soud v Brně dnes zamítl žalobu Dobrovolného svazku obcí Jaroměřsko proti pokutě 200.000 korun, kterou svazek dostal v listopadu 2015 od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chybné losování v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod s názvem Čisté Labe. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Sigmundová. Svazek obcí s rozhodnutím soudu nesouhlasí a hodlá se dál bránit kasační stížností.


Obce na Jaroměřsku podle ÚOHS porušily zákon, neboť neumožnily přečíslování firem, když o to jedna z nich požádala. "Podle judikatury správních soudů je úkon losování transparentní, pokud zadavatel zabezpečí, aby losování proběhlo férově, působilo navenek korektně a nevyvolávalo žádné pochybnosti. Provedení přečíslování zájemců na místě přímo před losováním tak bylo jedinou možností, jak zajistit a kontrolovat transparentnost výběru," uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.
Podle něj tak mohl zadavatel zakázky minimalizovat případnou manipulaci losovacího zařízení prostřednictvím zásahu do jeho softwaru, která je snazší v případě, že je dopředu známo očíslování zájemců.
"Se zamítnutím naší žaloby nesouhlasíme a budeme se bránit kasační stížností. Není pravda, že došlo k zamítnutí námitek jednoho z uchazečů," řekl ČTK předseda Dobrovolného svazku obcí Jaroměřsko a starosta Jaroměře Jiří Klepsa (VPM).
Žaloba svazku obcí podle něj obsahovala i několik příkladů, jak ÚOHS postupoval v údajně téměř identických případech, ve kterých rozhodl opačně. "Vnímám to jako nejednotný postup úřadu a i jako nespravedlnost," uvedl Klepsa.
Svazek obcí Jaroměřsko měl původně zaplatit 400.000 Kč, šéf ÚOHS Rafaj ale pokutu snížil na polovinu, což částečně souviselo se změnou zákona o zakázkách. Případ je z roku 2011. Možnost zužování počtu zájemců o zakázku losováním už byla ze zákona o veřejných zakázkách vypuštěna.
vrn ku ry dr