Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

ÚOHS chce více spolupracovat se slovenským úřadem pro zakázky

Brno 26. ledna (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chce více spolupracovat se slovenským úřadem pro veřejné zakázky. Obě instituce si budou pravidelně vyměňovat zkušenosti, informace o legislativě a judikatuře. Dnes o tom předsedové obou úřadů Petr Rafaj a Miroslav Hlivák podepsali v Brně memorandum.


Zatímco ÚOHS dohlíží nad dodržováním několika zákonů - kromě zakázek a koncesí také nad hospodářskou soutěží nebo významnou tržní silou, na Slovensku tuto činnosti dělá více institucí a Úrad pre verejné obstarávanie je jen jednou z nich.
"V oblasti veřejných zakázek nemáme plnohodnotnou obdobu Evropské soutěžní sítě, v jejímž rámci by docházelo k intenzivní spolupráci a výměně poznatků se zahraničními institucemi," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. O to důležitější je podle něj spolupráce se slovenským úřadem.
"Přestože naše právní úpravy vykazují řadu odlišností, věřím, že se spolupráce pozitivně promítne do rozhodovací a metodické oblasti obou úřadů," dodal Rafaj. Podle něj se činnosti obou institucí prolínají, nejvíce je to vidět v oblasti stavebnictví.
Český antimonopolní úřad loni vydal v obou stupních kolem 700 rozhodnutí, což znamená meziročně mírný pokles. "Naší ekonomice se daří a souboj o veřejné zakázky je podstatně nižší, to se zobrazí v tom, jak si kdo stěžuje a podává podněty," uvedl Rafaj. Jeho úřad aktuálně zaměstnává kolem 240 lidí. Slovenský zakázkový úřad má nyní kolem 200 zaměstnanců. Podle předsedy Miroslava Hliváka udělá ročně kolem 800 kontrol a zahájí asi 350 správních řízení.
Hlivák chce, aby jeho úřad byl proklientsky orientovaný, letos chce také vést kampaň v regionech a tam získávat poznatky z praxe.
vrn hj