Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

ÚOHS snížil na polovinu pokutu pro Fyzikální ústav

Brno 13. prosince (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) snížil na polovinu pokutu pro Fyzikální ústav Akademie věd za porušení zákona při výběru poradce pro získání dotace na projekt laserového centra ELI v Dolních Břežanech u Prahy. Nyní má Fyzikální ústav zaplatit 35.000 korun. Úřad se zakázkou z roku 2009 zabýval znovu, protože mu případ vrátily soudy. Vyplývá to z webu ÚOHS.


Antimonopolní úřad původně dospěl k závěru, že Fyzikální ústav Akademie věd porušil zákon při stanovení kvalifikačních předpokladů firem, které neodpovídaly druhu, rozsahu a složitosti předmětu plnění veřejné zakázky. Tuto část správního řízení ale po intervenci soudů zastavil. Přesto ÚOHS konstatoval, že Fyzikální ústav postupoval diskriminačně. Pokuta je oproti původní ale poloviční a je pravomocná.
V minulosti měl na stole hned několik zakázek souvisejících s projektem laserového centra ELI. Fyzikální ústav Akademie věd chyboval například v tendru na kancelářský a sedací nábytek. ÚOHS vrátil do hry dvě vyřazené firmy.
Unikátnost laserového centra spočívá v jeho univerzálním použití díky kombinaci laserových technologií. Experimenty v něm mohou dělat například fyzici, chemici, biologové i průmyslové firmy. Hlavními přínosy superlaseru ELI má být výzkum léčby rakoviny, lékařského zobrazování a diagnostiky. Centrum bylo otevřeno koncem roku 2015, v plném provozu bude v roce 2018.
vrn kš