Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Ostrava připravuje zahloubení části Bohumínské ulice

Ostrava 6. prosince (ČTK) - Město Ostrava připravuje výstavbu tunelu pod Bohumínskou ulicí, a to v úseku dlouhém téměř 1,5 kilometru. Pod zem by měla být svedena veškera tranzitní doprava. Nyní se bude zpracovávat investiční záměr, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).


"Rada města rozhodla o zadání veřejné zakázky, a to o zpracování investičního záměru na zahloubení Bohumínské ulice. Cílem města je skutečně odstranit významnou dopravní bariéru ve městě, která v zásadě zlikvidovala bývalé historické centrum Slezské Ostravy. Chceme ulevit dopravě v tom místě, zejména stáhnout pod zem tranzitní nákladní dopravu, ale určitě i část individuální automobilové dopravy," uvedl Macura.
Bohumínská ulice, která je dnes čtyřproudá, by se měla zúžit na dva pruhy, čímž by se podle primátora mohl rozšířit veřejný prostor, především ze strany Slezské Ostravy. "Vytvoří se tam lepší předpoklady i pro nějaké budoucí projekty na břehu řeky Ostravice," podotkl Macura.
Investiční záměr by měl být hotov do poloviny příštího roku. Ostrava za něj zaplatí 930.000 korun bez DPH. "Na to postupně navážou další stupně přípravy té stavby. Pochopitelně se jedná o náročnou dopravní stavbu a nelze čekat, že by ta realizace byla dříve než po roce 2020," doplnil Macura.
Svedení převážné části dopravy pod zem by mohlo stát okolo dvou miliard korun. Město chce, aby mu s financováním pomohl stát. Zda bude město moci dosáhnout například i na evropské peníze podle primátora není jasné, protože v době chystané výstavby už bude nové plánovací období. Není tedy jasné, jaké projekty bude možné z evropských dotací financovat.
Podobně problematickou bariérou ve městě je podle primátora i Místecká ulice, kde by město v budoucnu rovněž chtělo, aby doprava byla vedena převážně pod zemí. Projekt však podle primátora není zdaleka v takové fázi příprav.
Martina Helánová dr