Rychlý kontakt

Asociace pro veřejné zakázky
tel.: +420 776 021 736
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Asociace pro veřejné zakázky využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Aktuality

Rafaj potvrdil pokutu 200.000 korun pro Ústav hematologie

Brno 4. září (ČTK) - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 200.000 korun pro pražský Ústav hematologie a krevní transfuze. Ústav nakupoval léky na základě rámcové smlouvy a navazujících objednávek, aniž by smlouva vzešla ze soutěže v zadávacím řízení. ÚOHS to dnes uvedl v tiskové zprávě.


Podle úřadu ústav chyboval, když neoprávněně využil výjimku ze zákona, která se týká opakovaných dodávek v jednom účetním období. Rafaj dnes zdůraznil, že smyslem výjimky je umožnit úsporné vynakládání finančních prostředků, neboť se předpokládá, že u takových dodávek bude zadavatel vybírat z aktuálních cenových nabídek jednotlivých dodavatelů a díky tomu bude dosahovat výhodnějších podmínek plnění.
"Ve zkoumaném případě však zadavatel neprováděl výběr zboží dle aktuálních cen a nabídek dodavatelů působících na trhu, ale pouze poptával zboží od vybraného uchazeče jako předem zvoleného dodavatele," uvedl Rafaj.
Podle něj měl Ústav hematologie a krevní transfuze v takovém případě zadat rámcovou smlouvu v zadávacím řízení podle zákona. "Tím, že zadavatel nezadal veřejnou zakázku v žádném z druhů zadávacích řízení, mohl jeho postup podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, neboť pokud by zadavatel provedl řádné zadávací řízení, mohl obdržet i nabídky dalších dodavatelů s výhodnějšími podmínkami," dodal Rafaj.
vrn hj